Česká národní banka očekává, že inflace v lednu překročí hranici 7 % a minimálně v průběhu prvního čtvrtletí bude stále stoupat. Situace přiměla investory hledat řešení, jak znehodnocení peněz předejít. Banky hlásí zvýšený zájem o korporátní dluhopisy.
BRNO – Podle dat České národní banky inflace v listopadu letošního roku činila 6 %. Prognózy na následující rok nepředpokládají, že se situace změní, naopak na začátku roku bude inflace pravděpodobně kulminovat. ČNB očekává, že v lednu překročí hranici 7 %. Inflační nárůst by měl pokračovat minimálně ještě v průběhu prvního čtvrtletí. Podle této prognózy by celková roční inflace v roce 2022 neměla klesnout pod hranici 5,6 %.
Účet nepokryje ani polovinu ztráty
V Eurozóně je vzhledem k provázanosti zemí situace podobná. Inflace v Německu, které je největším obchodním partnerem ČR, dosáhla v listopadu hodnoty 5,2 %. Meziroční nárůst spotřebitelských cen velkoobchodu se zvýšil o 16,6 %. Tento negativní trend v zemích EU, a zejména v zemích eurozóny spolu s globálním vlivem působí na ekonomiku České republiky. Podle ekonomických analytiků lze očekávat konečnou bilanci růstu hrubého domácího produktu (HDP) v ČR za rok 2021 pouze ve výši 1,9 %.
Situace způsobila, že mnoho Čechů přehodnotilo svůj přístup k finančním nástrojům. Kam za této situace uložit peníze, aby vydělávaly? Uložení finančních prostředků na spořicích účtech nedokáže pokrýt ani polovinu stávající výše inflace. Lidé proto hledají další způsoby, jak znehodnocování peněz zamezit. Peněžní instituce, banky a Český statistický úřad hlásí v posledních týdnech roku 2021 výrazně vyšší zájem o dluhopisy.
Korporátní, nebo státní dluhopisy?
Je zjevné, že Češi se zaměřili na dluhopisový trh, protože nabízí relativně bezpečný způsob investování a jako takový je vhodný pro konzervativní typy investorů. Zájem je především o korporátní dluhopisy různých forem, kde příjem převyšuje míru inflace. Nejčastěji investoři nakupují emise společností pohybujících se v oblasti energetiky, finančnictví, stavebnictví a nemovitostí, které je svou činností přesvědčily o přijatelnosti podstupovaného investičního rizika. Korporátní dluhopisy mají zpravidla splatnost 2–3 roky a jejich výnos se v průměru pohybuje okolo 8 % p. a.
Ze státních dluhopisů lze doporučit pouze dluhopisy Republika ve formě tzv. „protiinflačních státních dluhopisů ČR“. Ty pokrývají inflační nárůst a nabízejí držitelům dostatečnou ochranu proti inflaci. Na druhou stranu, nelze od nich očekávat žádné výraznější zhodnocení. Doba splatnosti zde činí 6 let.